Złom stalowy i żeliwny
Prowadzimy skup złomu stalowego i żeliwnego. Chętnie nawiążemy współpracę w zakresie jego pozyskiwania z dużymi oraz małymi przedsiębiorstwami przemysłowymi.
Złom stalowy
Złom stalowy dzieli się na dwa główne gatunki – wsadowy oraz niewsadowy. Złom wsadowy można od razu wykorzystywać w metalurgii i przetopie. Niewsadowy natomiast wymaga uprzedniego oczyszczenia i pozbycia się zanieczyszczeń, między innymi rozdrabniając go, krusząc, tnąc czy też odwirowując.
Złom niewsadowy dzieli się również na:
- ciężki (grube rury i pręty zbrojeniowe),
- lekki (blachy).
Prościej ujmując złom stalowy to różnego rodzaju elementy konstrukcji: blachy, kształtowniki, pręty oraz rury.
Wyróżnia się również poprodukcyjny złom stalowy, czyli wióry z produkcji przemysłowej oraz złom poamortyzacyjny, który stanowi pozostałości po demontażu maszyn, pojazdów lub konstrukcji.
Złom żeliwny
Złom żeliwny dzieli się na dwie podstawowe kategorie:
- maszynowy zwany ciemnym (np. korpusy silników),
- handlowy zwany białym (elementy instalacji sanitarnych).
Żeliwo to cenny materiał, który po przetworzeniu można ponownie wykorzystać w przemyśle. Jest on stopem żelaza z mieszkanką siarki, fosforu, manganu oraz krzemu. Wyróżnia się jego różne typy, ale większość z nich topnieje w temperaturze około 1200°C. Natomiast po wylaniu do formy może być to nawet 1450°C.
Jest to jeden z najlepszych metali do wytopu. Cechuje się wysoką płynnością i niską kurczliwością. Występuje w około 100 różnych rodzajach, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach.